Fukishima. Wstrząsy i przerażenie
Expiré
Fukishima. Wstrząsy i przerażenie.
10 lat po
Jean-Michel JACQUEMIN-RAFFESTIN i Mickaël NAVEAU
Wstęp Corinne LEPAGE
Książka ta, wynik sześciu lat pracy i badań, demaskuje kłamstwo państwowe i przedstawia nową perspektywę, prawdziwą, zdrowotną i ekologiczną ocenę naszej planety.
11/3 – tak Japończycy nazywają teraz katastrofę w Fukushimie; to nazwa, której nie chcą już słyszeć. To właśnie 11 marca 2011 roku, o godzinie 14:46:23 czasu lokalnego, Japonia doświadczyła najstraszliwszego w swojej historii trzęsienia ziemi, mierzącego 9 stopni w skali Richtera.
Trzęsienie ziemi najpierw uszkodziło elektrownię jądrową Fukushima Dai-Ichi, a następnie spowodowało tsunami z falą początkową o wysokości ponad 30 metrów i końcową 15 metrową która zniszczyła 600 km wybrzeża i przedostała się do 10 kilometrów w głąb lądu. Owo tsunami spowodowało największą cywilną katastrofę nuklearną wszechczasów. Poważniejsza niż Czarnobyl, zostanie sklasyfikowana na 7 miejscu w skali INES.
Elektrownia Fukushima Dai-Ichi znalazła się w samym środku katastrofy, pozbawiona energii elektrycznej, a więc i chłodzenia rdzeni reaktorów. Rdzenie reaktorów 1, 2 i 3 stopiły się, a korium przebiło zbiorniki ochronne, przez co wszystkie lotne produkty radioaktywne wydostały się na zewnątrz. Ludność ewakuowano najpierw na odległość 10 km, a następnego dnia na 30 km. Lekcje z Czarnobyla okazały się bezużyteczne. Postanowiono nie wywoływać paniki wśród ludności.
Zgodnie z mentalnością Japończyków taki wypadek jest niemożliwy, więc nic nie zostało zaplanowane, a zarówno pracownicy jak i kierownicy nie podejmują właściwych decyzji, bo nie są informowani o tym, co mają robić. W kolejnych dniach dochodzi do eksplozji kilku budynków. Radioaktywność rozprzestrzenia się w powietrzu i w wodzie, która regularnie wpływa do Oceanu Spokojnego. Co tydzień pojawiają się nowe problemy techniczne, a nowe przecieki pokazują, że nic nie jest pod kontrolą.
Dziś, 10 lat później, mamy do czynienia z bardzo silnym skażeniem gleb, roślin, ryżu, zwierząt, zarówno na ziemi, jak i w Oceanie Spokojnym:
- gleba z parku w Tokio przewieziona do USA i poddana analizie została zakwalifikowana jako odpady nuklearne,
- w kalifornijskim Cabernet zbadano ślady cezu z Fukushimy,
- Ryby złowione u wybrzeży Kalifornii, a także w Hongkongu, są skażone cezem...
W osadach ściekowych nadal znajdujemy radioaktywny jod 131, którego okres rozpadu wynosi 8 dni. Powinien on zniknąć po 10 tygodniach.
Aby państwo przestało wypłacać odszkodowania, przesiedlona ludność musi wrócić do życia na silnie skażonej ziemi. U dzieci wykrywa się setki nowotworów tarczycy, które w końcu powinny zostać rozpoznane przez władze.
Japonia musiała zamknąć wszystkie swoje reaktory jądrowe, z których wiele nigdy nie zostanie ponownie uruchomionych. Zdecydowano jednak o ponownym uruchomieniu reaktora nr 1 centrali Sendai w rocznicę Hiroszimy w sierpniu 2015 roku. Nr 2 został ponownie uruchomiony 15 października 2015 r., po nim nastąpiły kolejne, do dziś uruchomiono ich 9.
Jean-Michel Jacquemin-Raffestin jest dziennikarzem, specjalistą w dziedzinie Czarnobyla, autorem książki „Chernobyl – cachez ce nuage que je ne saurais voir”, wydanej nakładem tego samego wydawcy. Po prawie ośmiu latach badania przyczyn i skutków tej tragedii, rozpoczął kolejne śledztwo w sprawie katastrofy w Fukushimie.
Informacje techniczne:
329 stron, wymiary 15 x 22 cm, cena 19,99 euro
Kontakt dla prasy:
Marie-Hélène Doré : + 33 6 60 404 104;
SPIS TREŚCI :
Przedmowa
Japonia
I. Fukushima, wypadek
II. Niekończące się problemy
III. Kronika zapowiedzianych zamknięć
IV. Likwidatorzy, kamikadze
V. Konsekwencje ekologiczne i zdrowotne dla Japonii
VI. Wpływ na zdrowie ludności
VII. Ryzyko, przed którym stoimy
VIII. Obowiązki
IX. Wnioski
X. Tsunami
Świadectwo Mickaëla Naveau
Rozdział 1: Wstrząsy i tsunami
Rozdział 2. Zaskoczenie
Rozdział 3: Niezdecydowanie
Rozdział 4. Oczekiwanie
Rozdział 5. Decyzje
ZAŁĄCZNIK I Słowniczek atomowy
DODATEK II Wpływ lobby jądrowego na organy międzynarodowe
ZAŁĄCZNIK III Skutki zdrowotne
Źródła
Podziękowania